Menu
Close
Time
Title
Presenters
Venue/Room
Type
1–2:30pm CDT
Art+Feminism, Siân Evans, FORCE: upsetting rape culture, Shawna Potter
Online
Workshop
1–2:30pm CDT
A Blade of Grass, City of Fargo, Amanda Lovelee, Metropolitan Area Planning Council
Online
Report from the Field
3–4:30pm CDT
Samantha Espinoza, Kimi Hanauer, Adriana Monsalve, Nook Gallery, Press Press
Online
Workshop
5–7pm CDT
Francis Almendárez, Emanuelee Bean, Ashley Dehoyos, DiverseWorks, Filipinx Artists of Houston, Laura Napier, John Pluecker, Phillip Pyle, Rothko Chapel
Online
All Together Session
Time
Title
Presenters
Venue/Room
Type
1–2:30pm CDT
Sarah Peters
Online
Conversation
1–2:30pm CDT
CUE Art Foundation, Shannon Finnegan
Online
Workshop
3–4:30pm CDT
Grizzly Grizzly, Living Room Light Exchange, sindikit, Ulises
Online
Conversation
3–4:30pm CDT
Cara Despain, Monica Peña, Misael Soto Lemus, Vivarium Meconium Lab
Online
Panel
5–6:30pm CDT
Eepi Chaad, Caroline Docwra, Camilo Gonzalez, Zachary Gresham
Online
Panel
5–6:30pm CDT
Center for Art & Social Engagement, Michelada Think Tank, Project Row Houses, Carrie Schneider
Online
Report from the Field
Time
Title
Presenters
Venue/Room
Type
1–2:30pm CDT
Frances Dorenbaum, Claire Frost, Stephanie Garcés, Stephanie Smith
Online
Conversation
1–2:30pm CDT
The Asian American Writers' Workshop Union, Kaitlyn Chandler, Jillian Grant, Cordelia Istel, Emily Searles, Chris Tyler
Online
Report from the Field
3–4:30pm CDT
Penelope Boyer, Robert Ferry, Land Art Generator Initiative, susana segura
Online
Report from the Field
5–7pm CDT
Antena Houston, John Pluecker
Online
Workshop
8–11:59pm CDT
Public Media Institute
Online
Party
Time
Title
Presenters
Venue/Room
Type
1–2:30pm CDT
Jessica Borusky, Julianne Clark, Mandy Messina, Suzanne Thomas
Online
Report from the Field
1–2:30pm CDT
Center for the Healing of Racism, Kelly Johnson
Online
Conversation
3–4:30pm CDT
Jennifer Harley, Blake Paskal, Jeannette Rodriguez Pineda
Online
Report from the Field
3–4:30pm CDT
c3:initiative, Filipinx Artists of Houston, Regional Arts & Culture Council
Online
Conversation
Time
Title
Presenters
Venue/Room
Type
1–2:30pm CDT
ARTS.BLACK, Eunsong Kim, Kim Nguyen
Online
Panel
1–2:30pm CDT
Raven Crane, Ashley Dehoyos, Farrah Fang, FLATS, Frank Hernandez, Philip Karjeker, Slant Rhyme, Donald Shorter
Online
Project Commission
3–4:30pm CDT
Lazuli Residency, Tomorrow River Homestead
Online
Dialogue
3–4:30pm CDT
Regina Agu, Antenna, Imani Jacqueline Brown, Priscilla Ybarra
Online
Panel
5–6:30pm CDT
Pato Hebert, Jacqueline Mabey, Damon Reaves, Social Practices Art Network (SPAN)
Online
Conversation
5–6:30pm CDT
Matthew Fluharty, Anne Focke, Jessica Lynne
Online
Conversation
Time
Title
Presenters
Venue/Room
Type
1–2:30pm CDT
j. bilhan, Civic TV, FLATS
Online
Conversation
1–2:30pm CDT
Tangled Art + Disability, moira williams
Online
Conversation
3–4:30pm CDT
Kristen Shahverdian, Chelsey Webber-Brandis
Online
Dialogue
3–4:30pm CDT
Michael Holt, Jennifer Moon, NAVEL, Amanda Vincelli
Online
Report from the Field
8–11:59pm CDT
Public Media Institute
Online
Party
Time
Title
Presenters
Venue/Room
Type
12am–11:59pm CDT
Farrah Fang, Reyes Ramirez, Megan Sparks
Online
Project Commission